Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2015

Η εικόνα της 3ης αγωνιστικής

Η 3η αγωνιστική είναι ήδη παρελθόν και από τα αποτελέσματα της Κυριακής ξεχωρίζουν οι εκτός έδρας νίκες των Φάλκονς, Μπένγκαλς και Ιγκλς. Κόστισαν οι απουσίες των βασικών κουόρτερμπακ σε όλη τη χώρα και το ίδιο πλήγμα θα γευτούν οι Στίλερς, που ναι μεν «δραπέτευσαν» με το διπλό από του Σεντ Λούις, αλλά χάνουν για 4-6 βδομάδες τον Ρόθλισμπεργκερ. Εντυπωσιακοί στις επικρατήσεις τους Πάτριοτς, Κάρντιναλς και Μπιλς, πάλι στις λεπτομέρειες και με την άμυνα οδηγό νίκησαν οι Μπρόνκος.

Ρέηβενς  24-28  Μπένγκαλς
Μεγάλο διπλό για τους Μπένγκαλς που παραμένουν αήττητοι, ενώ έριξαν τους Ρέηβενς στο 0-3 για πρώτη φορά στην σύντομη ιστορία τους. Πολύ καλό ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους και 0-14 ημίχρονο, έγινε απίθανο φινάλε με απανωτές ανατροπές, 31 πόντους και σπουδαίες ατομικές ενέργειες από τα αστέρια των ομάδων.  στην 4η περίοδο. Σόου από τον Σμιθ των γηπεδούχων (186γ/2Τ) και τον Γκριν των φιλοξενούμενων (227γ/2Τ), αντάλλασαν τάτσνταουν στο β’ μέρος και στο τέλος «επέπλευσαν» οι πιο ποιοτικοί επιθετικά Μπένγκαλς. Εξαιρετικός ο Ντάλτον, ηγείται σ’ αυτό το ξεκίνημα της σεζόν με, άγνωστη γι αυτόν, ωριμότητα την πληθωρική επίθεση της ομάδας. Φτώχεια από την άλλη για τον Φλάκο που πέρα του 36χρονου Σμιθ δεν υπάρχει αξιόπιστη λύση. Εκ διαμέτρου αντίθετη συγκομιδή για τις ομάδες, όμως είναι πολύ νωρίς και το πρόγραμμα αφήνει περιθώρια ανατροπής της κατάστασης. https://www.youtube.com/watch?v=wo3hCCJRD0M

Πάνθερς  27-22  Σέιντς
o Norman στην ιντερσέπτιον της χρονιάς!
Στην Καρολάινα, οι Πάνθερς πήραν πολύ πιο δύσκολη νίκη απ’ ότι αναμενόταν απέναντι στους δίχως Μπριζ Σέιντς. Ο αντικαταστάτης ΜακΚάουν ήταν αναπάντεχα πολύ καλός στο 1ο ματς που ξεκινά μετά το 2011 και λίγο έλειψε να πετύχει μία σπουδαία ανατροπή στο φινάλε. Με 0-10 ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι, όμως η άμυνά τους δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να περιορίσει το Νιούτον, ούτε στο πάσσινγκ ούτε στο ράννινγκ παιχνίδι. Την καλύτερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο κουόρτερμπακ των γηπεδούχων, που εκτός από την ευστοχία που επέδειξε, έμοιαζε να κερδίζει γιάρδες με τρεξίματα κατά βούληση. Εξαιρετικό ματς από τον τάητ εντ Όλσεν με 2 σκορ, που είχε νωχελικό ξεκίνημα στη σεζόν μέχρι την Κυριακή. Ένα σπέσιαλ τιμ τάτσνταουν έβαλε ξανά τους Σέιντς στο ματς και στο τέλος χρειάστηκε μία απίθανη ιντερσέπτιον στην εντ ζόουν από τον κόρνερμπακ των Πάνθερς Νόρμαν για να αποφευχθεί η ήττα. Οι Πάνθερς δίχως να πείθουν και να εντυπωσιάζουν έφτασαν στο 3-0, ενώ οι Σέιντς έχουν λίγα πράγματα να αισιοδοξούν, έστω κι αν γίνεται λόγος για επιστροφή του Μπριζ την επόμενη Κυριακή. https://www.youtube.com/watch?v=DblJEd2OJuw

Μπράουνς  20-27  Ρέιντερς
ο Cooper εν δράσει
Στη μάχη των θεωρητικά αδυνάτων, η εικόνα των νικητών Ρέιντερς ήταν πειστική και η νίκη τους ήρθε πολύ πιο εύκολα από το τελικό σκορ. Προηγήθηκαν από νωρίς και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν ποτέ. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Καρ, που με spread πάσσινγκ παιχνίδι εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα και τους ρισίβερ Κουπερ, Κράμπτρι, Χολμς να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Πλήρης η επιθετική εικόνα των Ρέιντερς με αποτελεσματικό και τον ράννινγκ μπακ Μάρεϊ και μία πολύ σταθερή επιθετική γραμμή. Καμία σχέση η ομάδα που εμφανίστηκε στην πρεμιέρα με αυτή που είδαμε τις 2 τελευταίες αγωνιστικές. Ζηλευτή επίθεση και το νεανικό σύνολο δείχνει ικανό να κάνει πολλές ζημιές. Από την άλλη, οι Μπράουνς , όπως συνηθίζουν, απογοήτευσαν για ακόμη μία φορά δείχνοντας πως οι επιτυχίες για τον σύλλογο είναι μακριά. Φτωχή επίθεση με τον άσημο τάητ εντ Μπάρνιτζ να είναι σημείο αναφοράς, ανύπαρκτη η αμυντική πίεση, κατώτερος των περιστάσεων ξανά ο πολυδιαφημισμένος κόρνερμπακ Χέιντεν. https://www.youtube.com/watch?v=_VZanJJWt6Y

Κάουμποϊς  28-39  Φάλκονς
ο ασταμάτητος Jones σκοράρει
Σπουδαία νίκη για τους Φάλκονς με τεράστια ανατροπή στο 2ο ημίχρονο και παρέμειναν αήττητοι. Οι (δίχως Ρόμο και Μπράιαντ) Κάουμποϊς μπήκαν στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και εξέπληξαν με την επιθετική τους αποτελεσματικότητα. Άψογο ξεκίνημα στο ματς από τον αντικαταστάτη κουόρτερμπακ Γουίντεν και «αντρίκιο» ράννινγκ παιχνίδι με αιχμή τον Ραντλ (3 τάτσνταουν), έκαναν το 14-0 στην 1η περίοδο,  το 21-7  και  στην ανάπαυλα το σκορ ήταν στο 28-14 για τους γηπεδούχους. Μέρα με τη νύχτα οι Κάουμποϊς στο β’ μέρος, δεν σκόραραν ούτε πόντο και αμυντικά έγιναν έρμαιο των Τζόουνς και Φρίμαν. Χαρακτηριστικό στατιστικό οι -4 ράννινγκ γιάρδες που κατέγραψαν, ενώ είχαν 131 στο ημίχρονο. Από την άλλη, οι Φάλκονς εντυπωσίασαν επιθετικά και με επί μέρους 0-25 σώπασαν το κοινό. Ασταμάτητος ο συνδυασμός Ράιαν με Χούλιο Τζόουνς (οι 164 από τις 285 πάσσινγκ γιάρδες), ο προικισμένος ρισίβερ είναι κυριολεκτικά ασταμάτητος και αν συνεχίσει με αυτούς του ρυθμούς θα γράψει ιστορία. Εκπληκτικό ματς έκανε και ο ράννινγκ μπακ Φρίμαν που φορτώθηκε με 30 προσπάθειες, έγραψε 141 γιάρδες και σκόραρε 3 φορές!!! Παρά την ήττα τους, οι Κάουμποϊς μπορούν να αισιοδοξούν ότι ο Γουίντεν μπορεί να κρατήσει το καράβι στην επιφάνεια μέχρι να επιστρέψει ο Ρόμο. Στο 3-0 οι Φάλκονς, δεν έχουν καμία σχέση με την περσινή άνευρη ομάδα, ο νέος κόουτς έχει αλλάξει πολλά και όσο το δίδυμο Ράιαν- Τζόουνς είναι υγιές μπορεί να αποτελέσει απειλή στη NFC. https://www.youtube.com/watch?v=yDMK6GTMcP4

Τέξανς  19-9 Μπακανίρς
ο Alfred Blue σκοράρει
Σε ένα από τα χειρότερα ματς της σεζόν από άποψη θεάματος οι Τέξανς κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη έστω και δύσκολα. Το σκορ μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου ήταν στο 7-9 με τους φιλοξενούμενους να έχουν πετάξει 7 πόντους λόγω ανεπαρκή κίκερ και να έχουν αρκετές χαμένες ευκαιρίες να ξεφύγουν στο σκορ με ρισίβερ τους να χάνουν εύκολες πάσες. Για τους νικητές βαρόμετρο για την τελική νίκη ήταν το ράννινγκ παιχνίδι με τον Μπλου να κάνει ένα από τα σπάνια καλά του παιχνίδια με 139 γιάρδες και το νικητήριο τάτσνταουν. Σταθερή πηγή κινδύνων για τους αντίπαλους ο ρισίβερ Χόπκινς, σταθερή πηγή κινδύνων για την ομάδα του ο κουόρτερμπακ Μάλετ. Στο 1-2 αμφότερες ομάδες, με πολλές αδυναμίες, όμως μέσα σε αδύναμες ντιβίζιον διατηρούν τις ελπίδες τους. https://www.youtube.com/watch?v=BjE2hAR5Bic

Βάικινγκς  31-14  Τσάρτζερς
ο Peterson εν δράσει
Στη Μινεσότα, οι γηπεδούχοι άργησαν να βρουν ρυθμό στον αγώνα, όμως από τη στιγμή που ο Πίτερσον άρχισε να βρίσκει διαδρόμους είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο σταρ ράννινγκ μπακ της ομάδας αγώνα με τον αγώνα φορμάρεται, προχθές είχε 126 γιάρδες και 2 σκορ και πάνω του βασίζεται όλη η επίθεση της ομάδας. Σε μία πάσσινγκ λίγκα οι Βάικινγκς την Κυριακή είχαν μόλις 13 προσπάθειες από τον κουόρτερμπακ και 29 στο έδαφος από τους μπακ! Η συνταγή πέτυχε γιατί οι Τσάρτζερς δεν είχαν αντίδοτο και σε συνδυασμό με τη συνεχή πίεση της άμυνας στον Ρίβερς, οι γηπεδούχοι πήραν εντέλει εύκολη νίκη στο β΄ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μονοδιάστατοι καθώς έχαναν τις μονομαχίες στις γραμμές, ο Ρίβερς έκανε το χειρότερο φετινό του ματς και μοναδική επιθετική όαση υπήρξε ο ρισίβερ Άλλεν. Χάιλαϊτ του αγώνα η ιντερσέπτιον του Γκρίνγουεϊ και η 90 γιαρδών επιστροφή για τάτσνταουν που καθάρισε και την υπόθεση νίκη. 2η σερί εντός έδρας νίκη για τους Βάικινγκς, 2η σερί εκτός έδρας ήττα για τους Τσάρτζερς. https://www.youtube.com/watch?v=KOOv24d3Yog

Πάτριοτς  51-17  Τζάγκουαρς
Όπως αναμενόταν η αναμέτρηση στο Φόξμπορο ήταν κατηφόρα για τους πρωταθλητές που διανύουν περίοδο τρομερής φόρμας! Ο Μπρέιντι στα 38 του είναι ίσως στην καλύτερη κατάσταση της καριέρας του, προχθές πάσαρε για την 400η του τάτσνταουν πάσα (4ος όλων των εποχών) και μαζί του όλη η επίθεση μοιάζει με οδοστρωτήρα. Το ξεκίνημα μάλιστα των Πάτριοτς, στατιστικά είναι καλύτερο από τη 2007 σεζόν όταν και με ανάλογη «πυρηνική» επίθεση έφτασαν αήττητοι στο superbowl! Απέναντι στους Τζάγκουαρς, ο Γκρονκόσκι παρότι ήταν πολύ καλός χάλασε το σερί του με 8 συνεχόμενα ματς στα οποία σκόραρε, «ξεθάφτηκε» και ο ράννινγκ μπακ Μπλαντ που δεν είχε ρόλο μέχρι τώρα στη σεζόν και σκόραρε 3 φορές! https://www.youtube.com/watch?v=aBqTroElwsc

Τζετς  17-24  Ιγκλς
ο Sproles εν δράσει
Στη Νέα Υόρκη, οι Ιγκλς έσωσαν την παρτίδα (προσωρινά) και απέφυγαν το 0-3, χάρη κυρίως στο πολύ κακό παιχνίδι των γηπεδούχων και όχι τόσο σε κάποια εντυπωσιακή τους εμφάνιση. Οι Τζετς υπέπεσαν σε 5 μεγάλα λάθη, δέχθηκαν τάτσνταουν από τις σπέσιαλ τιμς και γενικότερα μπήκαν στον αγώνα άνευροι επιτρέποντας στους Ιγκλς να προηγηθούν 0-24 στο ημίχρονο! Για τους νικητές, υπήρξε τεράστια βελτίωση στο ράννινγκ παιχνίδι, σε σχέση με τη δραματική εικόνα των πρώτων αγώνων, και ίσως να τους ωφέλησε η απουσία του Μάρεϊ, καθώς ο αντικαταστάτης Μάθιουζ έκανε πολύ καλό παιχνίδι με συνολικά 128 γιάρδες και 1 σκορ. Κομβική και η παρουσία του έτερου μπακ Σπρόουλς που σκόραρε από επιστροφή λακτίσματος, παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα όμως ο κουόρτερμπακ των νικητών Μπράντφορντ με χαμηλό ποσοστό και μικρή συγκομιδή. Για τους Τζετς μοιραίος ο Φιτζπάτρικ που απέδειξε πως όταν κυνηγά η ομάδα του στο σκορ είναι πολύ επιρρεπής στο λάθος και ο ρισίβερ Μάρσαλ, που παρότι ήταν ο πιο επικίνδυνος στην επίθεση, έκανε τη γκάφα της χρονιάς όταν επιχείρησε μία παράλληλη πάσα και δώρισε 7 πόντους στους Ιγκλς. Στοίχισε η απουσία του βασικού ράννινγκ μπακ Άιβορι με την επιθετική ανάπτυξη να γίνεται μονοδιάστατη. https://www.youtube.com/watch?v=LCxZb0Km4tg

Τάιτανς  33-35  Κολτς
ο Moncrief στο νικητήριο touchdown
Στο ντέρμπι της AFC Νότου, οι Κολτς επικράτησαν με μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο και παρόλο που δεν έπεισαν ξανά με την απόδοσή τους, γλίτωσαν μία τρίτη ήττα και σώπασαν για μια βδομάδα τις επικρίσεις. Το ξεκίνημα ήταν ονειρικό για τους φιλοξενούμενους καθώς προηγήθηκαν 0-14 πολύ νωρίς έπειτα από αμυντικό τάτσνταουν και έδειχναν να έχουν το έλεγχο. Οι γηπεδούχοι όμως αντεπιτέθηκαν, μείωσαν πριν το ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι νέα απαράδεκτα λάθη από τον Λακ με 27-0 σερί έμοιαζαν μία ανάσα από τη νίκη. Ο ταλαντούχος κουόρτερμπακ των Κολτς ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι πολύ κακός για 3 περιόδους και έβαλε την ομάδα του με την πλάτη στον τοίχο για να έρθει ο ίδιος στο φινάλε και να σώσει την κατάσταση. Με 0-21 σερί στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση ολοκληρωτικά και γλίτωσαν την παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα επειδή απέτυχαν στη 2ποντη μετατροπή οι γηπεδούχοι. Για τους νικητές έκανε σεφτέ ο βετεράνος μπακ Γκορ με 2 τάτσνταουν, την κομβική ιντερσέπτιον του αγώνα ο σέιφτι Λάουρι. Για τους ηττημένους ο ρούκι κουόρτερμπακ Μαριότα ήταν πολύ καλός και αν είχε περισσότερη βοήθεια από τους συμπαίχτες του θα έπαιρνε τη νίκη. https://www.youtube.com/watch?v=gprnCZEXwWI

Ραμς  6-12  Στίλερς
η φάση του τραυματισμού
Γλυκόπικρη γεύση άφησε στους Στίλερς το διπλό στη δύσκολη έδρα των Ραμς γιατί έχασαν για 4-6 εβδομάδες τον ηγετικό τους κουόρτερμπακ. 6 λεπτά πριν την 4η περίοδο ο φορμαρισμένος Ρόθλισμπεργκερ δέχθηκε τάκλιν χαμηλά και τραυματίστηκε στο γόνατο του. Αποχώρησε και τη θέση του πήρε ο βετεράνος Βικ που δεν δείχνει έτοιμος να οδηγήσει την ομάδα. Επέστρεψε ο Μπελ για τους Στίλερς και στο φετινό του ντεμπούτο έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση, όμως η νίκη για τους φιλοξενούμενους ήρθε χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική συμπεριφορά. Ξανά πολύ αναιμικό παιχνίδι από την επίθεση των Ραμς με τον Φόουλς να είναι ανεπαρκής, ο αγώνας παρέμεινε ανταγωνιστικός ως το τέλος χάρη στην πιεστική αμυντική γραμμή των γηπεδούχων (5 σακς). Άνθρακας ο θησαυρός για ακόμη μία χρονιά οι Ραμς που μετά το πολύ εντυπωσιακό ξεκίνημα απογοήτευσαν τις δύο τελευταίες Κυριακές. Πολύ δύσκολη η συνέχεια για τους Στίλερς δίχως τον Μπιγκ Μπεν, ακολουθούν 4 πολύ επικίνδυνα ματς, αρχής γενομένης από το βράδυ της Πέμπτης απέναντι στους απελπισμένους Ρέηβενς.  https://www.youtube.com/watch?v=cEg-ueEYZlY

Κάρντιναλς  47-7  49ερς
Απόλυτη κυριαρχία των Κάρντιναλς στο ντέρμπι της NFC Δύσης και εξευτελιστική ήττα για τους άλλοτε κραταιούς 49ερς. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος ουσιαστικά από την 1η περίοδο (21-0), ίσως και από τα πρώτα κιόλας  6 λεπτά αφού στο σύντομο αυτό χρονικό διάστημα οι γηπεδούχοι ήταν ήδη 14-0 μπροστά στο σκορ με 2 τάτσνταουν από ιντερσέπτιον του Κάπερνικ! Συμβάν που έχει να επαναληφθεί από το 1925!!! Ο κουόρτερμπακ των φιλοξενουμένων ήταν τραγικός σε όλο το ματς, οι γηπεδούχοι τον εκμεταλλεύτηκαν και η νίκη ήρθε πιο εύκολα απ΄ ότι θα φανταζόταν και πιο αισιόδοξος φίλος των Κάρντιναλς. Επιθετικά, αναγεννημένοι οι Φιτζέραλντ και Κρις Τζόνσον σα να ήταν 2009 «οργίασαν» στο χορτάρι και σκόραραν από 2 φορές ο καθένας! Πολύ εντυπωσιακό ξεκίνημα στη σεζόν από τους Κάρντιναλς, που με υγιή τον Πάλμερ μετρούν 16-2 ρεκόρ και παρουσιάζονται ως πραγματική απειλή για ολόκληρη τη NFC. 90 πόντους σε 2 εκτός έδρας ματς έχουν δεχθεί οι 49ερς και οι συνέπειες από τις τεράστιες απώλειες της άνοιξης κάνουν την εμφάνισή τους. https://www.youtube.com/watch?v=dOFXsYuYGLw

Ντόλφινς  14-41  Μπιλς
Άλλη μία συντριβή έγινε στα απογευματινά ματς της Κυριακής, με τους Μπιλς να ποδοπατούν τους ανταγωνιστές Ντόλφινς εκτός έδρας σε μία αναμέτρηση που ουσιαστικά κρίθηκε από την 1η περίοδο. 0-27 ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που μπήκαν με φόρα στον αγώνα και σε άμυνα και σε επίθεση και κυριάρχησαν απολύτως ενός άνευρου και φοβισμένου αντίπαλου. Εξαιρετικό ματς ο κουόρτερμπακ των νικητών Τέιλορ, ήταν εντυπωσιακά εύστοχος, πάσαρε για 3 σκορ και όπως συνηθίζει απείλησε και με τα πόδια του. Πολυφωνία στην επίθεση, ακόμη μία πολύ καλή εμφάνιση και από το ρούκι ράννινγκ μπακ Ουίλιαμς. Δραματική η κατάσταση στο Μαϊάμι με τον κόουτς Φίλμπιν να μοιάζει τελειωμένος, απαράδεκτος ο κουόρτερμπακ Τάνεχιλ (3 ιντερσέπτιονς) δώριζε την μπάλα στους αντίπαλους υπό πίεση, μεγάλη αδυναμία στις γραμμές, επιθετικά δεν υπάρχει ράννινγκ παιχνίδι και αμυντικά μόλις 1 σακ σε 3 αγωνιστικές παρά το ταλέντο που υπάρχει. Πολύ επικίνδυνη ομάδα οι Μπιλς, το μοναδικό τους λάθος ως τώρα στη σεζόν ήταν να βρουν μπροστά τους, τους σεληνιασμένους Πάτριοτς.  https://www.youtube.com/watch?v=sXKVzpQDMc4

Σίχοκς  26-0  Μπερς
ο Graham σκοράρει
Ο απογευματινός αγώνας στο Σιάτλ είχε κριθεί πριν ακόμη ξεκινήσει, αφού όπως φάνηκε οι φιλοξενούμενοι προεξάρχοντος του κόουτς Φοξ πήγαν στο γήπεδο με το σκεπτικό μία τιμητική ήττα. Ξεκίνησαν τον αγώνα με το πλέον συντηρητικό πλάνο και δικαιολογημένα ως ένα βαθμό λόγω των απουσιών και τη δυναμική του αντιπάλου, αλλά ακόμη και όταν βρέθηκαν με διψήφια διαφορά πίσω δεν ρίσκαραν σε κανένα σημείο και δέχθηκαν τη μοίρα τους. Οι Σίχοκς παρά τη νίκη τους (1η στη σεζόν) δεν εντυπωσίασαν επιθετικά και χρειάστηκαν τις σπέσιαλ τιμς για να ξεφύγουν στο σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης (6-0 ημίχρονο). Για ένα ημίχρονο ήταν σφιγμένοι επιθετικά με τον Λυντς να μην είναι έτοιμος (αποχώρησε από το ματς) και τον επιθετικό συντονιστή να συνεχίζει να «δένει» τα χέρια του Ουίλσον. Στην επανάληψη και μετά το τάτσνταουν του ρούκι Λόκετ από επιστροφή κικ (2ο στη σεζόν ήδη!), η επίθεση βρήκε ρυθμό και πάνω στην απογοήτευση των αντιπάλων, με τον Γκράχαμ να δίνει το παρών με τάτσνταουν, ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν η απόδοση του ρούκι ράννινγκ μπακ Ρόουλς που πήρε τη θέση του Λυντς και εντυπωσίασε με την έκρηξή του (100γιάρδες).  Αμυντικά η περιβόητη άμυνα των Σίχοκς έκανε ξανά την εμφάνισή της, επιτρέποντας μόλις 161 γιάρδες και επαναλαμβάνοντας shutout από το Δεκέμβρη του 2013, στην επιστροφή του Τσάνσελορ αλλά απέναντι και σε έναν πολύ περιορισμένων δυνατοτήτων αντίπαλο. https://www.youtube.com/watch?v=CmzZeml54wA

Λάιονς  12-24  Μπρόνκος
Στο Ντιτρόιτ και σε ένα ακόμη βραδινό – τηλεοπτικό παιχνίδι οι Μπρόνκος επικράτησαν με τον ίδιο τρόπο όπως στο Κάνσας. Με οδηγό πάντα τη δυναμική τους άμυνα (που είναι ίσως η καλύτερη στο πρωτάθλημα) έπνιξαν τον αντίπαλο σε όλες τις γραμμές και με το Μάννινγκ να πασάρει με κομβικές «πινελιές» για τα 2 τάτσνταουν στα τέλη των δύο ημιχρόνων. 4 σακς, ασταμάτητη πίεση, 2 σπουδαίες ιντερσέπτιον και 1 φαμπλ ήταν τα κατορθώματα της άμυνας των φιλοξενούμενων που έστρωσε το χαλί για την επικράτηση. Επιθετικά το ράννινγκ παιχνίδι συνεχίζει να είναι ανύπαρκτο, όμως ο 39χρονος κουόρτερμπακ ήταν καλύτερος στο προσαρμοσμένο σ΄ αυτόν επιθετικό σύστημα και με 3 όμορφες πάσες «σκότωσε» αντίπαλο. Ξανά πολύ κατώτεροι των περιστάσεων οι γηπεδούχοι Λάιονς που βλέπουν τη σεζόν τους να χάνεται στο 0-3 και με ταξίδι στο Σιάτλ την επόμενη Κυριακή. Ο κουόρτερμπακ Στάφορντ απέδειξε ξανά ότι είναι «λίγος» για τα μεγάλα παιχνίδια, δεν δείχνει βελτίωση ή ωριμότητα στο παιχνίδι του έχοντας πια πολλά χρόνια εμπειρίας, ενώ και δεν υπήρξε και βοήθεια από τους συμπαίχτες του. Έσπασαν τα κεφάλια τους στον τοίχο των Μπρόνκος οι ράννινγκ μπακ και μοναδικός τρόπος για να κινηθούν οι αλυσίδες στο γήπεδο ήταν οι κοντινές πάσες στον Κάλβιν Τζόνσον. Στο 3-0 οι Μπρόνκος με αναπάντεχο ως τώρα MVP τον αμυντικό τους συντονιστή Φίλιπς.   https://www.youtube.com/watch?v=3shAGnpG8Dk

Πάκερς  38-28  Τσιφς
Στη βροχερή χθες βράδυ Γκριν Μπέι, ο Ρότζερς έδωσε άλλη μία παράσταση και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη και στο 3-0 ρεκόρ. Ο ταλαντούχος πασέρ ήταν άψογος ξανά, προφανώς συνέχισε το εντός έδρας δίχως ιντερσέπτιον σερί του (από το Δεκέμβρη του 2012) και με 333 γιάρδες και 5 τάτσνταουν πάσες καθάρισε το ματς από νωρίς και ενίσχυσε την υποψηφιότητά του για ένα ακόμη MVP βραβείο. Πολύ ανώτεροι οι γηπεδούχοι συνολικά, μπήκαν πολύ καλύτερα στον αγώνα, προηγήθηκαν 14-0 στην 1η περίοδο και δεν απειλήθηκαν από τους Τσιφς. Μοιράστηκε το ράννινγκ παιχνίδι, με τον Λέισι να έρχεται από τραυματισμό, σπουδαίο ματς από Τζόουνς και Κομπ εξαργύρωσαν τις πάσες του κουόρτερμπακ. Αργά ξύπνησαν οι Τσιφς, πλήρωσαν το νωχελικό τους ξεκίνημα ειδικά στην επίθεση και μετά ήταν βουνό το να κυνηγούν την ομάδα του Ρότζερς. Φοβικός στο ξεκίνημα του ο κουόρτερμπακ Σμιθ, η επιθετική γραμμή δεν τον προστάτευσε, ενώ και ο Τσαρλς παρότι τέλειωσε τον αγώνα με 3 κοντινά σκορ, δεν ήταν παραγωγικός στις λίγες προσπάθειες που πήρε. Πρώτο τάτσνταουν για ρισίβερ της ομάδας (Μάκλιν) από τη σεζόν 2013 για τους φιλοξενούμενους!   https://www.youtube.com/watch?v=9PuyMdHh4B4